"Регенератор" на конкурсу НАЛЕД-а

Градска општина Младеновац у сарадњи са више невладиних организација и појединаца конкурисала је са пројектом "Регенератор", на конкурсу НАЛЕД-а и УСАИД-а за обнову напуштеног и неискоришћеног простора.

Актуелни конкурс чији се резултати очекују, спроводи се у оквиру Пројекта јачања конкурентности у Србији, а реализују га Америчка агенција за међународни развој (УСАИД) и Национална алијанса за локални економски развој (НАЛЕД). Циљ пројекта је да се отвори простор креативним идејама и уз подршку локалних самоуправа помогне у трансформисању одабраног напуштеног или недовољно искоришћеног простора (баунфилд локације) у место инспиративног предузетничког деловања.

Идејним пројектом "Регнератор" предвиђено је уређене напуштеног објекта у улици Краља Петра I бр. 150 (бивша зграда ЗОВ-а) и његово претварање у културно - едукативни центар.

На изради пројекта учествовали су градска општина Младеновац (Одељење за друштвене делатности и привреду), Омладинска културна организација, Удружење младих за интелектуалне услуге - Младеновац УМЗИУМ, Асоцијација за подршку науке, културе И уметности "НОУМЕНА", Културно уметничко друштво "Влашка", Еколошко удружење за промоцију активности на отвореном "Екологик нови", Удрузење "Покрет урбане културе - Младеж, Канцеларија за младе општине Младеновац и дипл. архитекта Тања Николић. Сви учесници су радили волонтерски.

ОПИС ПРОЈЕКТА "РЕГЕНЕРАТОР"

Пун назив објекта био би "Културно-едукативни центар РЕГЕНЕРАТОР", из разлога што се само значење речи "регенератор"- обновилац, препородилац - недвосмислено подудара са намером да се наведена локација обнови у циљу препорода постојећих и развијања нових уметничких, културних и образовних потенцијала и тенденција ГО Младеновац. РЕГЕНЕРАТОР би био мултифункционални објекат погодан за различите врсте активности:

1) У њему би била смештена канцеларија за подршку и јачање грађанског друштва, кроз коју би деловало више сродних удружења, чији су циљеви и области деловања оријентисани ка младима,образовању,уметности и култури. Повод за окупљање више сродних удружења на једном месту јесте њихова синергија, која би за резултат имала повећану продуктивност у поменутим областима деловања. Једна од делатности коју би организације у оквиру РЕГЕНЕРАТОРА обављала јесте организација и реализација едукативних програма намењених грађанима и промоција неформалног образовања. Приход остварен од едукације обезбедио би део средстава потребних за самоодрживост Регенератора. Такође,били би организовани и бесплатни едукативни програми за чију су реализацију средства обезбеђена путем конкурса;

2) РЕГЕНЕРАТОР би поседовао и "инфо-роом", чија би намена била сакупљање, организација и дистрибуција информативног материјала, огласа, конкурса и сл. удружењима, у циљу побољшања рада организација цивилног друштва на територији ГО Младеновац;

3) РЕГЕНЕРАТОР би поседовао и један вишенаменски простор, који би служио за реализацију разноврсних програма као што су предавања, трибине, сценски, музички, ликовни и филмски програми;

4) У овиру РЕГЕНЕРАТОРА би се налазила и "електронска читаоница", која би имала рачунаре са сталном интернет конекцијом и отворен приступ садржајима из области културе, уметности и образовања у дигиталном облику. Она би се користила и у сврху обуке грађана за рад на рачунару;

5) РЕГЕНЕРАТОР би имао и кафе-галерију, која би обављала угоститељску и излагачку делатност, те и на тај начин обезбеђивала средстава потребна за његову самоодрживост. Излагачка делатност обухватала би сталну изложбену поставку, а део средстава од продаје припадао би РЕГЕНЕРАТОРУ. Такође, постојала би и излагачка активност на основу конкурса, који би био намењен како професионалном тако и аматерском уметничком стваралаштву;

6) РЕГЕНЕРАТОР би поседовао и спољни вишенаменски простор, који би се у летњим месецима користио као башта кафеа, галерија на отвореном, летња сцена за предавања, трибине, сценске, музичке, ликовне и филмске програме.

ПРЕЗЕНТАЦИЈУ МОЖЕТЕ ПОГЛЕДАТИ НА САЈТУ :