Прослава Дана државности Србије у Орашцу

Поводом Дана државности Србије, председник Привременог органа градске општине Младеновац, Владан Глишић, положио је венац на споменик Карађорђу у Спомен-комплексу Први српски устанак у Орашцу.

У Србији се свечаностима широм земље обележава 15. фебруар - Дан државности у знак сећања на почетак Првог српског устанка 1804. године у Орашцу, али и на дан када је 1835. у Крагујевцу донет такозвани Сретењски устав, документ који је означио почетак савремене српске државности.

Споменик Карађорђу је подигнут на двестагодишњицу од подизања Првог српског устанка. Споменик је висок 3,4 метра и рад је вајара Дринке Радовановић. Приликом израде споменика је коришћен бели венчачки мермер. Оближња, "Марићевића јаруга" значајна је, по предању, као место договора о избијању Првог српског устанка, избору Карађорђа за његовог вођу и почетку устаничких акција паљењем турског хана у Орашцу 1804. године.