Обележавање двадесет година од НАТО агресије

altПолагањем венаца на Спомен чесму палим борцима од 1990 - 1999, градска општина Младеновац обележиће 24. марта у 12,00 сати, двадесет година од НАТО агресије на Југославију.

Градска општина Младеновац позива грађане и удружења да се придруже обележавању годишњице бомбардовања.

Северноатлантска алијанса почела је 24.марта 1999. године бомбардовање СР Југославије, које је трајало 78 дана. Одлука о бомбардовању тадашње СРЈ донета је, први пут у историји, без одобрења Савета безбедности УН, а наредбу је тадашњем команданту савезничких снага, америчком генералу Веслију Кларку издао генерални секретар НАТО Хавијер Солана. Готово да нема града у Србији који се током 11 недеља напада бар неколико пута није нашао на мети авиона НАТО пакта. Прве сирене означиле су почетак једанаестонедељног бомбардовања тадашње СР Југославије 24. марта 1999. године, око осам сати увече. Коначан број жртава званично никада није саопштен, а процене се крећу између 1.200 и 2.500 погинулих и око 5.000 рањених. За 78 дана бомбардовања порушено је 540 објеката, 58 мостова и 30 000 кућа.