Програм манифестације ,,Дани европске баштине"- Наслеђе и образовање - Знање за будућност

19. септембар
Програм: Манифестација "Од предака за будућност"
Време: 16,00 сати
Место: Село Влашка, двориште Основне школе "Бора Лазић"
Организатор: Удружење "Од предака за будућност", Влашка
Неговање културног наслеђа у ери нових технологија и изазова савременог живота представља обавезу друштвене заједнице и удружења која окупљају заљубљенике у традицију. Манифестацију чине: Сабор фрулаша, Смотра дечијег фолклора, Изложба предмета домаће радиности, Изложба слика насталих током Ликовне колоније и Дегустација традиционалних српских јела.

20. септембар
Програм: Манифестација "Прело"
Место: Село Рабровац, Порта Цркве Св. Ђорђа
Организатор: Културно уметничко друштво "Прело", Рабровац
Прело или посело облик је окупљања мештана једног села које је имало првенствено радно, али и друштвено обележје. Иницијатори ових окупљања биле су жене које су се окупљале како би једна другој помагале у плетењу и предењу по чему је овај обичај и добио назив прело. Овај вид окупљања користили би и остали мештани, пре свих момци и девојке који су се током прела дружили, играли, певали и забављали.

21. септембар
Програм: Културно наслеђе Младеновца и млади
Аутор: Велибор Катић, виши кустос Музеја града Београда
Време: 12,00 сати
Место:Техничка школа Младеновац
Организатор: Градска општина Младеновац
Богато културно наслеђе које се налази на територији градске општине Младеновац представља важан ресурс за учење младих. Такође представља и важан ресурс одрживог развоја, нових идеја и креативних економија.

21. септембар
Програм: Дани воћа
Време: 16,00 сати
Место: Село Дубона, двориште основне школе
Организатор: Удружење виноградара и воћара Младеновац и МЗ Дубона
Традиција узгоја винове лозе и воћа у Дубони је стара колико и само село. Неговање ове традиције се преноси са колена на колено, тако да сваке године стасају нови произвођачи који поред традиционалних усвајају и нова знања стечена кроз образовање.

22. септембар
Трибина: "Време фресака – Српско средњовековно наслеђе и образовање"
Ауторка: др Јасмина Ћирић
Организатор: Градса општина Младеновац
Фреске српских средњовековних манастира представљају значајно културно наслеђе и значајан ресурс за образовање младих.

23. септембар
Програм: Промоција књиге "Јесен у вртоглавици"
Аутор: Огњен Петровић
Организатор:ЛИТЕРА – Младеновац
Ова збирка песама тематизује комплексне механизме усаглашавања између женских и мушких субјеката, полова и принципа, деконструкцијом и конструкцијом старих и нових, имагинарних и појавних светова у којима је поезија транспонована у медиј означавања међусобно упућених микросветова који не могу постојати изван језика.

24. септембар
Програм: Промоција књиге "Загрли љубав"
Ауторка: Јасна Јеремић
Организатор:ЛИТЕРА – Младеновац
Књига "Загрли љубав" у целини је написана као акламација љубави, заноса, посвећености али и општих хуманистичких вредности. Прожета племенитим осећањима у говору посвећеном вољеном бићу, Јасна Јеремић нам овом књигом изнова потврђује како је наше само оно што дамо другима.

25. септембар
Програм: "Из Младеновца за Србију"
Време: 9,00 – 17,00 сати
Место: Градски парк у Младеновцу
Организатор: Градска општина Младеновац, Удружење "Од предака за будућност" и Друштво пчелара "Космај"
Пројекат "Из Младеновца за Србију" је резултат међуресорне сарадње пољопривреде, кутуре и туризма. Циљ пројекта је охрабривање и економско оснаживање жена са села да своје пољопривредне производе прераде у кућним условима на традиционалан начин и изнесу их на тржиште. Младеновчаним и гостима Младеновца биће понуђени пекмез, џем, слатко, компот, сируп, ајвар, корнишони, сок од парадајза, кечап, ликери, мед и производи од меда.

26. септембар
Програм: "Из Младеновца за Србију"
Време: 9,00 – 15,00 сати
Место: Градски парк у Младеновцу
Организатор: Градска општина Младеновац, Удружење "Од предака за будућност" и
Друштво пчелара "Космај"

26. септембар
Програм: Манифестација "Играле се делије"
Време: 17,00 сати
Место: Село Велика Иванча, Порта Цркве Св. Димитрија
Организатор: Удружење "Играле се делије"
Манифестација има за циљ неговање сећања на књижевника Милорада Петровића – Сељанчицу и развијање књижевног стваралаштва у руралним срединама. Манифестацију чине промоција зборника књижевних радова који су награђени на конкурсу и културно уметнички програм.

28. септембар
Програм: Изложба "Имагинација за лаку ноћ"
Аутор: Зоран Фила
Време: 19,00 сати
Место: Галерија у Михаила Миловановића бр. 29
Организатор: Удружење "Камени ратник"
Изложба се састоји од око 30 цртежа малог и средњег формата рађених у тушу.