Шта ће да се (г)ради у 2010.

Одборници Скупштине ГО Младеновац јуче су усвојили Програм уређења грађевинског земљишта на територији општине Младнеовац за 2010. годину. Поред буџета овај Програм свакако представља једну од најбитнијих одлука сваке локалне заједнице јер се њиме планирају инфраструктурни радови за текућу годину. Тако је у теорији, док је, по обичају, у пракси стање мало другачије.

Поучени прошлогодишњим искуством када је општински буџет претрпео рекордна три ребаланса што је успорило или прекинуло неке од битних радова у нашој општини, програм за ову годину не треба примати без резерве. Нарочито не после прогноза економиста да нас очекује још једна "посна" година што се тиче инвестиција, платежне моћи грађана и осталих фактора који за крајњи исход имају кресање буџета, републичког, градског и на крају локалног. Ипак, остаје нада да се прошла година неће поновити и да ће се бар оно што је започето лане и завршити.

Дакле, за спровођење Програма буџетом је планирано 470 милиона динара. Ова средства обезбедиће се из буџета по основу накнаде за коришћење земљишта, закупа, трансфера од других нивоа власти итд. у износу од 303.260.000 динара, односно 233.260.000 за наменски део програма и 70 милиона за тзв. капитални буџет, односно капиталне инвестиције. Даље, из сопствених прихода 28,9 милиона, средстава са нивоа града 18,1 милион, буџета Републике 3.000.000 и средстава из додатних извора (град, Република и неутрошена средства из 2009. године по завршном рачуну који се строго наменски користи у износу од 116.644.721 динара.

По ставкама, највећим делом новца (72.000.000) располагаће ЈКП "Младеновац" за реализацију инфраструкурних радова и то : Комунална хигијена и одржавање зеленила (53 мил.), Одржавање тротоара, паркинга и путева у зимским условима (4 мил.), ревитализација десет бунара (2 мил.), кишна канализација (2 мил.) и Реконструкција водоводне мреже, односно замена азбестно сементних цеви за шта је планирано 10.000.000 динара.

За КАПИТАЛНЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ предвиђено је 70.000.000 динара. Пројектовање и изградња "Ковачеве" улице, бивше "Вука Караџића" (од такси станице до ул. "Браће Баџак", са паркинг комплексом у вредности од 10,6 милиона динара. Затим, изградња дела улице "Браће Баџак", са уређењем паркинг простора код Зантског центра у износу од 9.900.000 динара. Санација надвожњака II фаза − 16,7 милиона динара. Реконструкција ул. "Миће Миловановића", (бивша "Црквена") − 14,6 мил. Пројектовање, реконструкција и изградња улица у оквиру усвојених Планова детаљне регулације (улице "Јанка Катића" ; "Облићева" ; "1. Маја" ; "Џуџина" ; "7. јула" ; "Црквена" ; "Светозара Ђукића" и "Рашка Вукадиновића" за шта је предвиђено 7.100.000 динара. За изградњу јавне расвете на потезима од ресторана "Драпшин" до "Цвијићеве", затим од пупме у ул. "Браће Баџак" до ул. "Војводе Путника" и на "Газели" планирано је укупно 11,1 милиона динара.

За САНАЦИЈУ И ИЗГРАДЊУ НЕКАТЕГОРИСАНИХ ПУТЕВА планирано је да се издвоји 34.000.000 динара, за УРЕЂЕЊЕ ЈАВНИХ ПОВРШИНА планирано је да се обезбеди 12.000.000 динара, Радови на ЈАВНОЈ РАСВЕТИ коштаће 19.950.000 динара, за утрошак ел. енергије, воде и грејање у СПОРТСКОМ ЦЕНТРУ планирано је 8.000.000 динара, по 4 из буџета и додатних извора. За уређење порстора изградње НОВОГ КОМПЛЕКСА ПИЈАЦЕ предвиђено је 4.000.000 динара.

Од већих ставки треба још издвојити 62.250.000 динара за функционисање ЈП "ДИП" као и 123.249.721 динара за Неизмирене обавезе Дирекције према извођачима радова и услуга у протекле две године.

Програмом су предвиђена средства и за одржавање сигнализације паркинг службе, одржавање пружног прелаза, замена радиоактивних громобрана, видео надзор града, откуп парцела за проширење гробља у Рајковцу...